• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cakilli

KÖYÜMÜZ

ÇAKILLI KÖYÜ

 

 1-) Tarihi Geçmişi

2-) Tarihi Kalıntılar

3-) Coğrafi Konumu

4-) Nüfusu

5-) Ekonomik Yapı

6-) Ulaşım

7-) Mimari Yapı

8-) İklimi- Bitki Örtüsü

 

TARİHİ GEÇMİŞİ

 

      Çakıllı köyü tarihi geçmişi, kuruluşu hakkındaki bilgiler net olmamakla birlikte 2 farklı bilgi vardır.

Birincisi; 200 Yıl Niğde ili Bor kasabası civarında Boyvat denilen yerden gelerek buraya 6-7 aile yerleşmişlerdir

İkincisi; Tahmini 300 sene önce Boyabat'tan kan davasından kaçıp gelen 4 kardeşin bilinmeyen bir sebeple Til Köyüne yerleşmesi daha sonra bugünkü yerleşim yeri  olan Çakıllı Köyü'ne yerleşmiştir.  4 kardeşin isimleri ve istikamet ettikleri yerler hakkındaki bilgiler ise şöyledir;

 

-Celepoğlu Götlez mevkiindeki mağaralara;

-Baba Yusuf Kandiller mevkiindeki Mağaralara,

-Karabekir Budra Örenleri Mevkiindeki mağaralara.

-Kör Mehmet Avşar mevkiindeki Mağaralara yerleşmiştir.

 

 Köyün nüfus yapısı çevre köylerden gelip yerleşen aileler ile bugünkü şeklini almıştır. Bu aileler ise

Suvermez köyünden; Mehmet çavuş, Çiftçibaşı sülalesi, Gameşler ( Gümüş soyadı), Altunlar sülalesi, Çibililer sülalesi gelmiştir.

Gözü Küçük Mustafa,Ali Hoca ve Şaban Hoca sırasıyla Köyümüze imam olarak gelip köyümüze yerleşmişlerdir.

 

Doğala köyünden; Demir sülalesi, Poyrazların bir kısmı

Kaymaklı beldesinden; Mıtdalar sülalesi, Ertaş ailesinden Hacı Veli ( köfteciler)

Derinkuyu’dan; Memilli sülalesi ( Demir soyadı) Memişoğlu

Şerefli koçhisar’dan; Türkmen İsa

 

Tarihte Çakıllı köyünde görev yapmış imamlar;

Gözü Küçük Mustafa, Ali Hoca ve Şaban Hoca, Bekir Hoca, Ali Osman Hoca, Cuma Hoca

 

Köyün eski adı  Giledis’ tir. Bu adın kimler tarafından verildiği bilinmiyor, ancak Osmanlı imparatorluğu zamanında bu ad kullanılmıştır. 

 

 

TARİHİ KALINTI VE YAPILAR

 

      Avşar örenleri, Budra örenleri, Yeraltı dehlizleri ve bu dehlizlerde kapı taşları bulunmaktadır. Budra örenleri üzerindeki Taş kale ile köyün üzerindeki kalenin aynı yapılışa sahip olduğu ileri sürülmektir. 

            Osmanlılar zamanında Bodra mezrası olarak Derınkuyu ya bağlı olduğu bilinen yerin; Doğala yakınlarında bulunan ve Budra dağı olarak anılan dağın isminden adını alan ören yerinin eski bir yerleşim yeri olduğu muhtemeldir. 


        Köyün iç kısımlarında yer yer tarihi kalıntı ve izlere rastlanmakta olup bazı eski yapısal binaların yapılış tarihi bile bilinmemektedir.Köyün altında "Keler" adı verilen kullanılmayan eski oyma binalar bulunmaktadır.Köyün tam üstünde yapılış tarihi bilinmeyen yığma kale olarak inşaa edilen küçük kale adı verilen yapı bulunmaktadır.Küçük kale yığma taş ve toprakla oluşması nedeniyle görünüşte küçük bir tepe gibi görünsede define kazıcıları tarafından yapılan iç kısım kazılarında iç kısmının duvardan örüldüğü açıkça görülmektedir.Küçük kalenin batı kısmında ise eskiden davet ve yemekler için kullanılan Namazlık kaya adı verilen tarihi bir alan ve meki bulunmaktadır.Köy dışında doğuda bulanan Nevşehirin en büyük dağı "ERTAŞ DAĞI" çevresinde ise Eski Köy yeri olan "Götlez(Savak Mevki) "Adı verilen yer bulunmaktadır.Bu yer tamamen tarihi olup kuruluş tarihi bilinmemektedir.Sel felaketi ve Define Avcıları Kazılarından dolayı tamamen yerlebir olup tahribata uğramıştır.Mevkide yer yer yer altı tünelleri bulunmakta olup üzeri tamamen eski mezarlardan oluşmaktadır.Yaşam alanları ise oda geçiş sistemli odalardan ve damlama usulü su kaynakları mevcuttur.Ertaş dağı üzerinde ise yıgma kale dı verilen iki kale bulnmaktadır. 

       

COĞRAFİ KONUMU

 

      Çakıllı köyünün batısında Doğala, Güneyinde Suvermez, Kuzeyinde Özlüce, Doğusunda Derinkuyu ile çevrilidir, ilçeye uzaklığı 10 km'dir. Arazi yapısı genellikle engebelidir.

Köydeki dağ ve tepeler;  Ketir,Çataltepe,Kabak tepe,Ertaş Dağıdır. En önemli tepe Ertaş Dağıdır.

 

 

NÜFUSU

 

      1997 yılında 1.204 olan köy nüfusu 2000 yılında 1.314 olarak % 9, l artış göstermiştir 

Köy nufusu 1261 Civarındadır.Nufusu Büyük şehirlere göç nedeniyle devamlı azalmaktadır. Örneğin 1985 Nufus sayımına göre 1700 Civarında olan köy nufusu bugün 1260 lara kadar Düşmüştür.Nufusun 5/3 Erkek 5/2 Kadından oluşmaktadır.Köy Aşağı Mahalle Yukarı Mahalle ve Erzurum Mahallesi olarak üçe ayrılmaktadır.Köyde yaklaşık olarak 321 Hane bulunmaktadır.Bugün ise köyde 321 Hane istanbulda ise 360 ve üzeri haneden oluşan Çakıllı'lı bulunmaktadır.Bu durum Göçün köyümüzde hangi boyutlara ulaştığını Göstermektedir. 

 

EKONOMİK YAPISI

 

      Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Daha çok patetes tarımı yapılmaktadır.

İnsanların %75 i geçimini tamamen patates ekimi ve işçiliği ile sağlamaktadır.

  

ULAŞIM

 

      Ulaşım Şartlara göre iyi durumda sayılmaktadır.Köy ilçeye uzaklığı 10 km uzaklıktadır.Köyü ilçeye bağlayan yol tamamen asflat olup çift şeritli geliş gidiş yol olarak kullanılmaktadır.İlçemiz arası sabit yolcu arabası bulunmasada 1 tane Şahsa özel yolcu taşıma aracı bulunmaktadır.Çevre köylerede ulaşım mevcuttur.Köy içerisi genellikle toprak yoldan olsada merkezi yollar Kaldırımla döşelidir.Köy içerisinde ulaşım ne kadar iyi olsada çarpık yapılaşma nedeniyle yer yer yollar daralmaktadır.Köyümüzün çıkış yolu olmaması nedeniyle yeni başlatılan proje ile çıkış yolu yapılmaktadır.

 

MİMARİ YAPI

 

      Eski evler genellikle plansızdır.Eski evler bir oda ve küçük girişten meydana gelmektedir.Yeni yapılaşmaya başlanılan yeni binalar ise gayet planlı ve projeli olup genellikle Nevşehir merkezden getirilen yöresel sarı taş adı verilen taşlardan yapılmaktadır.Evlerin içerisi her ihtiyaca uygun dekoratf olarak inşa edilmektedir.Gün geçtikçede bu tip ev oluşumları çoğalmaktadır.

 

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

 

      Köyümüzde  genellikle Yazlar çok sıcak ve kurak geçer,Kışlar ise soğuk ve kar yağışlı yer yer tipi şeklinde geçer. Köyümüz ve yöresi iklim olarak Karasal iklimdir. Kış aylarında çok fazla  Köye doğru devamlı sert rüzgarlar eser.Köy dağın yamacında yer aldığından yağan kar çabuk erimektedir.Köyümüzde her yıl geçen yılın iklimiyle bazen farklılık gösterebilmektedir.

Köyümüzün Bitki örtüsü, ilkbahar yağışları ile yeşeren yaz ortalarında kuruyan, cılız otlardan oluşan bozkırdır (step)tir.

 
NOT: EKSİKLER , YANLIŞLAR VE FAZLALIKLARI YORUMA NOT DÜŞEBİLİRSİNİZ.


NEVŞEHİR DERİNKUYU ÇAKILLI KÖYÜ
www.cakillikoyu.com

Etiket: Çakıllı Köyü, Derinkuyu,Nevşehir, Tarihçe, Nüfus, Yaşam , Ekonomi, İklim , Bitki örtüsü, Mimari Yapı, Ulaşım 


Yorumlar - Yorum Yaz


Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret7725
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.79664.8159
Euro5.58855.6109
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 29° 16°